• معرفي
 • آزمون

CCNP:

 مدرک  Cisco Certified Network Professional (CCNP)یکی دیگر از مدارک شرکت سیسکو است که بیش از 10 سال از معرفی آن می گذرد و در تابستان سال 2003 با معرفی رسمی آزمون ترکیبی ارتقاء یافت. این مدرک در حیطه شبکه از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار است و به نوعی می توان آن را یک مدرک سطح متوسط در نظر گرفت، زیرا به جهت معرفی مجموعه ای جامع از اطلاعات در خصوص نصب، پیکربندی، عیب یابی شبکه های گسترده (WAN) و محلی (LAN) با بیش از 500 ایستگاه کاری، مدیریت Routerها و Switchها و سرویس های تشکیل دهنده هسته مرکزی شبکه، VOIP، شبکه های بی سیم (Wireless) و امنیت شبکه مبنای مفهومی و عملی بسیار مفیدی در حیطه شبکه به شمار می رود.

در مجموع مدرک CCNP بیانگر آگاهی و شناخت دارنده آن از موضوعاتی شامل ساخت شبکه های ساخت یافته سیسکو، طراحی و ساخت شبکه های چند لایه، ایمن کردن شبکه های گسترده و بهینه سازی آن می باشد.

 

تعداد امتحانات  :  4

 

 برای دریافت مجدد گواهی، متقاضی باید یک از آزمون های 642 که بخشی از برنامه آموزشی سطح پیشرفته است و یا یکی از آزمون های CCIE یا CCDE را قبل از منقضی شدن مدرک بگذراند. کسب مجدد مدرک در سطح پیشرفته به طور خودکار مدرک CCNA مربوطه را نیز تمدید خواهد نمود.

در ادامه به معرفی کد آزمون های مدرک CCNP و مباحث هر یک پرداخته خواهد شد.

آزمون1 ::

آزمون اول بنام BSCI: Building Scalable Cisco Networks با کد 901-642 می باشد که یک آزمون سطح متوسط برای متخصصین IT است که دانش و مهارت لازم برای استفاده از IP Addressing، Routing و پیاده سازی آن را به صورت نا محدود بر روی روتر های سیسکو متصل به شبکه های گسترده (WAN) و محلی (LAN) را دارا هستند. آزمون BSCI علاوه بر مدرک CCNP برای کسب مدارک CCDP: Cisco Certified Design Professional و CCIP: Cisco Certified Internetwork Professional نیز مورد نیاز است.

 در این آزمون مباحث زیر مورد پرسش قرار خواهند گرفت:

 1. پیاده سازی و مدیریت پروتکل EIGRP
 2. پیاده سازی و مدیریت پروتکل Multiarea OSPF
 3. توصیف IS-IS یکپارچه
 4. پیاده سازی مشخصه/طرح IOS Routing
 5. پیاده سازی BGP برای اتصال Enterprise ISP
 6. پیاده سازی Multicast Forwarding
 7. IPV4

 سوالهای این آزمون به صورت چند گزینه ای و مبتنی بر سیستم شبیه سازی است و به دانشجویان می آموزد که چطور با نصب، پیکر بندی، بازبینی و عیب یابی تجهیزات زیر ساخت، یک شبکه قابل گسترش کارآمد بسازند.

آزمون2 ::

 

 آزمون دوم بنام BCMSN: Building Cisco Multilayer Switch Networks با کد 812-642 می باشد که همچون آزمون بالا یک آزمون سطح متوسط برا متخصصین IT که تجربه قابل توجهی در شبکه دارند محسوب می گردد. آزمون BCMSN، علاوه بر مدرک CCNP برای کسب مدرک CCDP: Cisco Certified Design Professional نیز مورد نیاز می باشد. در این آزمون مباحث زیر مطرح خواهد گشت:

 1. پیاده سازی VLAN
 2. هدایت عملکرد پروتکل های زیر ساخت در یک شبکه چند لایه
 3. پیاده سازی Inter VLAN Routing
 4. پیاده سازی فناوری های افزونگی
 5. طراحی و پیاده سازی شبکه های بی سیم
 6. طراحی و پیاده سازی مشخصه های امنیتی در ساختار Switching
 7. پیاده سازی و پشتیبانی از ساختار VOIP

سوالهای این آزمون نیز همانند آزمون قبلی مبتنی بر شبیه سازی بوده و شامل سوالات پیشرفته ای در زمینه Switching، Trunking و دیگر فناوری های پیچیده Switching می باشد.

آزمون3 ::

آزمون سوم بنام ISCW: Implementing Secure Converged Wide Area با کد 825-642 می باشد. سطح این آزمون نیز متوسط بر آورد می گردد و محور اصلی آن مباحثی همچون IP Addressing, Routing, LAN و WAN می باشد. این آزمون شامل مباحث زیر خواهد بود.

 1. پیاده سازی سرویس Teleworker
 2. پیاده سازی Frame-Mode MPLS
 3. پیاده سازی Site to Site IPSec VPN
 4. امنیت شبکه
 5. ایمن سازی (Hardening) تجهیزات سیسکو
 6. طراحی و پیاده سازی IOS Firewall
 7. طراحی و پیاده سازی IOS IPS

آزمون4 ::

آزمون چهارم بنام ONT: Optimizing Converged Cisco Networks با کد  845-642 می باشد. مباحث این آزمون شامل موارد زیر خواهد بود.

 1. پیاده سازی VOIP
 2. پیاده سازی QOS: Quality of Service
 3. پیاده سازی  QOS خودکار
 4. پیاده سازی امنیت WLAN و مدیریت آن

سوالات این آزمون به صورت چند گزینه ای و مبتنی بر محیط شبیه سازی شده است و شامل سوالات پیشرفته ای در زمینه خصوصیات و عملکرد VOIP و استراتژی پیاده سازی QOS در شبکه های همگن و دیگر فناوری های پیچیده است. این 4 آزمون هر کدام شامل 50 تا 60 سوال هستند که به زبانهای انگلیسی و ژاپنی و در مدت 90 دقیقه توسط شرکت VUE برگزار می گردند. هرچند گفته می شود حد نصاب نمره قبولی در این 4 آزمون 849 از 1000 است، اما سیسکو نمره قبولی خاصی اعلام نکرده است. برای کسب مدرک CCNP یک مسیر دیگر نیز وجود دارد که با گذراندن تنها 3 آزمون می توانید این مدرک را اخذ کنید و آن گذراندن دو آزمون BSCI و BCMSN در قالب یک آزمون ترکیبی (Composite) است. این آزمون یک آزمون سطح متوسط به حساب آمده و برای متخصصین IT که دانش و مهارت مربوط به BSCI (مباحث مرتبط با Routing) و BCMSN (مباحث مرتبط با Switching) را دارا هستند در نظر گرفته شده است. گذراندن این آزمون راه را برای اخذ مدرک CCDP: Cisco Certified Design Professional نیز باز می کند. کد این آزمون Composite 642-892 می باشد و مباحث زیر را در بر می گیرد:

 1. IP Addressing
 2. مبانی و اصول Routing
 3. پیاده سازی EIGRP
 4. پیاده سازی OSPF
 5. پیکربندی IS-IS
 6. بروز رسانی ساختار Routing
 7. پیکربندی BGP
 8. فناوری Switching

سوالهای این آزمون نیز همچون سایر آزمونهای سیسکو به صورت چند گزینه ای و مبتنی بر استفاده از محیط شبیه سازی شده است و مباحث فوق را شامل می گردد. متقاضی می بایست هم زیر مجموعه های دوره Switching و هم زیر مجموعه های دوره Routing را در آزمون Composite با موفقیت بگذراند. این آزمون شامل 50 تا 60 سوال و به مدت 90 دقیقه به زبانهای انگلیسی، ژاپنی و از طریق VUE برگزار می شود. سیسکو نمره قبولی مشخصی برای این آزمون اعلام نکرده است.

 

براي كسب اطلاعات جامع در مورد مدرك و آزمونهاي مدرك CCNP به لينك زير مراجعه فرماييد

https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccnp/ccnp_exam

 

 Copyright © 2008 - 2010 Kian Rayaneh Co, All rights reserved ;