• معرفي
  • آزمون
  • CCNA-New

CCNA:

 مدرک  Cisco Certified Network Associate (CCNA)  متعلق به شرکت Cisco System می باشد. این مدرک در حیطه شبکه و امنیت شبکه به ویژه شبکه های LAN و WAN از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار است و به نوعی می توان آن را ورودی مناسبی جهت دسترسی به مدارک جدیدتر سیسکو مانند CCDP: Cisco Certified Design Professional و CCNP: Cisco Certified Network Professional در نظر گرفت، زیرا به جهت معرفی مجموعه ای جامع از اطلاعات ضروری، پر اهمیت و مهم در زمینه Routing و Switching و همچنین پوشش کامل موضوعات متعددی شامل استفاده از پروتکلهای گوناگون همچون IP, IGRP,RIP, OSPF, Ethernet و معرفی نسبتاً کامل مواردی چون VLAN و پیاده سازی صحیح Access Control List در لایه های 2 و 3 شبکه و غیره، مبنای مفهومی و عملی بسیار مفیدی در حیطه شبکه های سیسکو به شمار می رود.

در کل مدرک CCNA بیانگر آگاهی و شناخت دارنده آن از موضوعات بنیادین شبکه های سیسکو است و توانایی نصب، پیکر بندی، مدیریت و عیب یابی شبکه در لایه های Routing و Switching در مقیاس کوچک تا متوسط را تایید می نماید. همچنین دارنده این مدرک خواهد توانست نسبت به انجام عملیات اجرایی مانند پیاده سازی، مانیتورینگ سرویس های مقدماتی در شبکه های جهانی و گسترده (WAN) نیز اقدام نماید. مدرک CCNA سیسکو به مدت 3 سال معتبر است و پس از آن باید تمدید گردد

سیسکو برای اخذ مدرک CCNA دو بخش مجزای آموزشی را توصیه می کند:

Interconnecting Cisco Networking Devices ( ICND1)

Interconnecting Cisco Networking Devices Part II ( ICND2)

 تخصص ها و مدارك شبكه CISCO دارای سه سطح از مدارك است:
1
ـ آشنائی ( Associate)
2
ـ متخصص ( professional)
3
ـ سطح مهارت عالی ( Expert)

 

تعداد امتحانات  :  1 (يا 2 آزمون جداگانه)

 

 مدرک CCNA به یکی از شیوه های زیر قابل اخذ است. اول، شرکت در یک آزمون واحد با کد CCNA 640-802 و دوم، در قالب آزمون دو مرحله ای با کد های ICND1:640-822 و ICND2:640-816.

این آزمون ها به طور کلی شامل مباحث زیر می باشند.

  1. توصیف چگونگی عملکرد یک شبکه
  2. پیکر بندی، ممیزی و عیب یابی ساختار Switching, VLAN و ارتباط آنها با یکدیگر
  3. IP Addressing و مباحث مرتبط با آن
  4. تشخیص و رفع مشکلات و ضعف های امنیتی در ساختار شبکه
  5. پیکر بندی و رفع عیب سرویس هایی چون NAT, ACL, Routing و ...
  6. TCP/IP
  7. Wireless

 

این آزمون شامل 45 تا 55 سوال و مدت زمان آن 90 دقیقه خواهد بود و به زبانهای انگلیسی، ژاپنی، چینی، اسپانیایی، روسی، کره ای، فرانسوی و پرتقالی توسط شرکت VUE برگزار می شود.

سیسکو حد نصاب مشخصی برای قبولی در این آزمون علام نکرده است، اما به طور معمول نمرات بالای 849 از 1000 قابل قبول می باشند. همچنین آزمون دو مرحله ای مدرک فوق در بخش اول ICND1 640-822 شامل 40 تا 50 سوال و به مدت 90 دقیقه و در آزمون دوم ICND2 شامل 40 تا 50 سوال و به مدت 75 دقیقه و به تمام زبانهای فوق برگزار می گردد.

 

 

براي كسب اطلاعات جامع در مورد مدرك و آزمونهاي مدرك CCNA به لينك زير مراجعه فرماييد

https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccna/ccna_exam

 

توجه بر اساس اعلام رسمی کمپانی سیسکو از تاریخ September 30, 2013 مصادف با 1392/07/08 شمسی دوره CCNA با کد آزمون استاندارد قدیمی  802-640 منقضی و کد استاندارد جدید  120-200 جایگزین اعلام گردیده است ،  لذا کیان کلیه دوره های جدید  CCNA  خود را بر اساس کد استاندارد جدید برگزار خواهد نمود .


معرفی دوره:

کد آزمون جدید کمپانی سیسکو با عنوان   200-120 CCNAآزمونی مرتبط با اصول مسیربابی و سوئیچینگ گواهینامه سطح CCNA می باشد ،   متقاضیان می توانند با کسب تسلط بر دستگاه ها و تجهیزات متصل به شبکه سیسکو خود را برای شرکت در این آزمون ( CCNAX ) آماده نمایند .

این آزمون مهارت و دانش مورد نیاز در فرد به منظور نصب ، بکارگیری و عیب یابی یک شبکه سازمانی شعبه ای در مقیاس کوچک تا متوسط مورد سنجش قرار می دهد . سرفصل ها شامل تمامی مواردی می شوند که در چارچوب ICND 2 ، ICND 1  V2 مورد پوشش قرار می گرفت .
موضوعات ذیل موارد عمومی هستند در خصوص آنچه که محتوای دوره آموزشی Cisco Certified Network Associate  را تشکیل می دهد ، هرچند ممکن است علاوه بر این به مواردی دیگر نیز در تعابیر گوناگونی که از محتوای این دوره بعمل می آید اشاره گردد .

به منظور انعکاس بهتر رئوس مطالب این آزمون و وضوح اهداف ممکن است  مباحث ذیل در هر زمان بدون اطلاع قبلی دچار تغییر شوند .

  بهره برداری و نحوه عملکرد شبکه های IP Data
  تکنولوژی های سوئیچینگ با کنترل ترافیک LAN
  نشانی یابی با استفاده از IP v6 و IP v4
  تکنولوژی های مسیربابی IP
  خدمات IP
  امنیت تجهیزات شبکه
  عیب یابی
  تکنولوژی های WAN

www.cisco.com/web/learning/exams/list/ccna_composite2.html

 Copyright © 2008 - 2010 Kian Rayaneh Co, All rights reserved ;