• معرفي
  • آزمون

 MCSA:

 

 Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA)  يا گواهينامه مديريت سيستمهاي مايكروسافت،مهر تأييديست بر اين امـر كه دارنده آن داراي توانائي مديريت كليه شبکه ها و محيطهای شبکه  مبتنی بر ويندوزهای مايکروسافت را دارا مي باشد.  مدرک MCSA در تابستان سال 2003 و پس از دو سال از معرفی MCSA:2000 معرفی گردید. این مدرک در حیطه شبکه از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار است و به جهت معرفی مجموعه ای جامع از اطلاعات ضروری در خصوص پیاده سازی، مدیریت و عیب یابی شبکه های مبتنی به سیستم عامل ویندوز 2003، مبنای مفهومی و عملی مفیدی در حیطه شبکه به شمار می رود. و به نوعي لغب پرطرفدارترين مدرک مايکروسافت را به خود گرفته است.

اين مدرک شامل دو گرايش MCSA: Messaging و  MCSA: Security می باشد. اين مدرک  در حقيقت پاسخگوي اين رشد فراگير بوده و برای آن دسته از متخصصينی طراحی شده است كه محيطهای شبكه بنا شده بر platform های windows 2003 موجود مايكروسافت را راه اندازی، مديريت و عيب يابی می نمايند.  مرحله راه اندازی شامل نصب و تنظيم بخشهای مختلف سيستمها و بخش مديريت شامل مديريت و پشتيبانی سيستمها می باشد. البته اين افراد مشخصاً شبكه ها و سيستمهای جديدی را به عنوان بخشی از وظايف خود، آنگونه كه از افراد دارای گواهينامه MCSE انتظار ميرود راه اندازي نمي نمايند ، به علاوه MCSA ها لزوماً نبايد در بخش طراحی شبكه مانند MCSE فعاليت نمايند. اين گواهينامه، اين توانايی را به صاحبان صنعت می دهد كه افراد تأييد شده با مهارتهای مناسب برای اداره و مديريت موفقيت آميز شبكه را شناسائی نمايند.

 

 تعداد امتحانات  :  4

داوطلبان می بایست برای کسب این مدرک، در کل 4 آزمون را پشت سر بگذارند و به محض اینکه متقاضیان اولین آزمون خود را در برنامه MCSA گذرانند، مدرک MCP که مخف واژه Microsoft Certified Professional است را دریافت خواهند کرد. آزمونهای مدرک MCSA عبارتند از:

  1. 2  آزمون سیستمها و سرویسهای تحت شبکه  (Networking Systems)
  2.  1 آزمون سیستم عامل کاربران  (Client Operating System)
  3.  1 آزمون انتخابی

 

الف) کد آزمونهای Networking Systems عبارتند از: 290-70، 291-70 :

70-290: Managing and Maintaining a Windows Server 2003 Environment

70-291: Implementing, Managing and Maintaining a Windows Server 2003 Network Infrastructure

 

ب) کد آزمونهای Client Operating Systems عبارتند از: 270-70 و 620-70 :

70-270: Installing, Configuring and Administering Microsoft Windows XP Peofessional

 70-620: Configuring Microsoft Windows Client

 

ج) کد آزمونهای انتخابي Elective نيز از آدرس زير بصورت دلخواه قابل انتخاب مي باشند :

http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcse.aspx#tab2

 

در ادامه قابل ذکر است کسانی که دارای مدرک MCSA:2000 می باشند، می توانند با گذراندن آزمون 70-292 مدرک خود را به MCSA:2003 ارتقاء دهند (این آزمون در ماه مارس 2008 منقضی گردید).

همچنین دارندگان مدرک MCSA:2003 نیز می توانند با گذراندن آزمون  70-648 مدرک خود را به MCSA:2008 ارتقاء دهند. دارندگان MCSA می توانند در یکی از شاخه های تخصصی Messaging و یا Security ادامه تحصیل داده و مدارک MCSA:Messaging و MCSA:Security را کسب نمایند.

براي كسب اطلاعات جامع در مورد مدرك و آزمونهاي مدرك مديريت شبكه به لينك زير مراجعه فرماييد

http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/mcsa.aspx#tab4Copyright © 2008 - 2010 Kian Rayaneh Co, All rights reserved ;